YGS ve LYS Sitesi

2011 YGS Yapıldı!

Posted on: 28/03/2011

Aylardır beklenen an geldi ve merakla beklenen YGS artık geride kaldı.

 

2011 YGS Bitti

 

Üniversiteye girmek isteyen binlerce adayın katıldığı ilk aşam sınavı olan YGS 2011 az önce sona erdi. YGS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Türkiye’de tüm il ve bazı ilçeler ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa olmak üzere toplam 160 sınav merkezinde, 5 bin 727 sınav binasında, 89 bin 283 sınav salonunda gerçekleştirildi. Sınavda, 1 milyon 692 bin 345 aday ter döktü. Sınav saat 10.00’da başladı, tek oturumda 160 dakika sürerek 12:40’ta sona erdi.

Sınavın yapılacağı yerlere sabah erken saatlerden itibaren gelen adaylar, salonlara alınıncaya kadar aileleriyle ve yakınlarıyla vakit geçirdi. Adaylar daha sonra kimlik ve güvenlik kontrolleri yapılarak salonlara alınmaya başlandı.

 

Güvenlik Önlemleri Dikkat Çekti

YGS Güvenlik Kontrolleri Dikkatlice Yapıldı
Çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar; kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar; her türlü elektronik/mekanik cihaz, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, silah ve benzeri teçhizat; kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlar yasak olduğu için adaylarda bu araç gereçler bulunup bulunmadığı kontrol edildi. Güvenlik önlemleri açısından adayların alyansları ve ”piercing”leri de çıkarttırıldı. Uyarılara rağmen getirilen eşyaları emanet edeceği kimseleri olmayan adaylar, kalem vb değersiz eşyalarını pencere kenarlarına, önemli eşyalarını ise sınav salonu yakınındaki emanet alan yerlere ya da güvenlikteki boş kutulara bıraktılar.

YGS Güvenlik Önlemleri0

YGS Yasakları

 

Başörtülü Öğrenciler de Rahatça Girebildiler

Baş örütüsü ile YGS'ye grilebildi

Daha önceki yıllarda başları açık şekilde girilmeye zorlanan başörtülü öğrenciler bu sefer rahatlıkla girebildiler. Ancak güvenlik görevlilerinin güvenlik önlemleri gereği başörtülü öğrenciler için kontrolleri de daha detaylı oldu.

 

Sınav salonlarına 2011-YGS Sınav Giriş Belgeleri ile nüfus cüzdanları kontrol edilerek alınan adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Adaylara, sınavda kullanılacak kalem, silgi, kalemtıraş, saat gibi gereçler, şekerleme ve peçete ile sınav evrakının olduğu poşetler dağıtıldı. Salondaki görevliler de ilk iş olarak adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinin ardından salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı.

YGS Özel Cevap ve Soru Kağıdı

Adaylar daha sonra soru kitapçığı ile cevap kağıdının olduğu poşetleri açarak, cevap kağıdında istenilen bilgileri doldurdu. YGS’de ilk kez olarak yapılan uygulamada, ”adaya özel soru kitapçığı ve fotoğrafının bulunduğu cevap kağıdı” güvenlik önlemleri çerçevesinde poşetler içinde verildi. Poşetler sınav başladığında adaylar tarafından açıldı. Adaya özel soru kitapçığında, sorular ve cevap şıkları kopyanın önlenmesi açısından farklı sıralarda yer aldı.
Güvenlik önlemleri çerçevesinde ÖSYM’nin, bazı salonlarında sınavı kamera ile kayıt altına aldığı görüldü.
Sınav sırasında adayların kısa bir süre için bile olsa tuvalete gitmeleri, sınav salonundan çıkmalarına izin verilmedi. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmadı ve sınavın 120 dakikası dolana kadar sınav salonunda bekletildiler. Sınav başladıktan sonra adayların 120 dakika (2 saat) ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaklandı.

Aşırı Heyecanlanan Öğrenciler de Oldu

Aşırı heyecanlanan Öğrenciler Oldu

Bazı öğrenciler aşırı heyecan yüzünden baygınlık geçirirken sağlık görevlilerinin müdahelesi ile tedavilerini anında oldular.

 

 

Öğrenciler Sınıfta Veliler Bahçede Ter Döktü – Dualar Öğrencilerleydi

Veliler beklerken

YGS Sona Erdi

Veliler duaları eksik etmedi

 

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tüm yurtta olduğu gibi Bursa’da da başladı. Öğrenciler sınıflarda ter dökerken, veliler ise bahçede bol bol dua okudu.

Saat 10.00’da başlayan ve tek oturumda 160 dakika süren sınav öncesi adaylar kimlik ve güvenlik kontrollerinin ardından salona alındı. Adayların ellerinde bulunan su şeşelerindeki etiketler çıkartılırken, sınava girenler adeta didik didik arandı. Adayların hayli heyecanlı oldukları gözlemlenirken, aileleri ise dışarıda onları beklerken dua etmeyi ihmal etmediler.

Polis ekipleri, sınav sebebiyle korna çalınması ve yüksek sesle müzik dinlemek isteyenlere müsaade etmedi.

 

 

Sınavda adaylara, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40’ar soru yöneltildi. Sınav 160 dakika sürdü ve 12:40’ta sona erdi.

2011 YGS Sona Erdi

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL OLACAK ?

YGS’de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.

YGS’nin değerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere, altı ayrı puan türü oluşturulacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS‘ye girmeye hak kazanabilecekler.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

YGS Bitti, Şimdi Yeni Ufuklara

ygslys.blogcu.com olarak bu sürece ne kadar zorlu gelindiğinin ve çekilen sıkıntıların bilincindeyiz. Sınava giren tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor, iyi veya kötü geçmiş olsa da önemli olanın hayırlısı olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Cevaplarınızı kontrol ettikten sonra YGS puanınızı hesaplamak isterseniz YGS Puan Hesaplama sitemize, “YGS’yi atlattık, LYS‘ye yönelik tahminlerde bulunayım.” derseniz de LYS Puan Hesaplama sitemize bakabilirsiniz.

 

Güncelleme: YGS yorumlarımızı aşağıdaki haberimizde paylaşıyoruz. Yorumlar yapmak ve yorumları okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

YGS Yorumları 2011

Kaynak: AA, Habertürk, Sabah, Hürriye, Haber7, Zaman, ygslys.blogcu.com

İlgili Haberler:

 

Reklamlar

1 Response to "2011 YGS Yapıldı!"

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: