YGS ve LYS Sitesi

YGS Deneme Sınavı

Posted on: 08/11/2010

YGS Deneme Sınavı İndirmek İçin:

YGS Deneme Sınavı

YGS Deneme Sınavı Çözme Teknikleri

* Deneme sınavlarını ciddiye alın. Girdiğiniz her sınavın gerçek sınav öncesi bir prova olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Deneme sınavlarının size sağlayacağı faydaları düşünerek gerekli özeni gösterin.

* Deneme çözmeye başlamadan önce gerekli tüm materyalleri (kalem, silgi, saat, su vb.) hazır hale getirin. Sınav esnasında bu materyalleri almak için ara vermeyin.

* Deneme sınavını çözdüğünüz ortam çok önemlidir. Gelişigüzel bir yerde sınav çözmeniz istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Ortamınız gerçek sınav ortamını benzer olsun.

* Deneme çözerken mutlaka süre tutun. Sınava başladığınız saat ve bitireceğiniz saat olsun. Kendinize gerçek sınavdakinden az ya da fazla süre vermeyin. Özellikle zor soruları çözerken zamanı verimli kullanma konusunda dikkatli olun. Çözemediğiniz bir soruyu çözmek için inat edip gereğinden fazla zaman harcamayın. Bu durum hem kaygınızı arttıracak hem de sizin için sınavda çok değerli olan zamanınızı çalacaktır. Bu tarz soruları geri dönüp bakmak üzere bir işaret koyun ve diğer soruları geçin.

* Deneme sınavları konusunda seçici olun. Özellikle evde deneme sınavı çözeceksiniz, çözdüğünüz kaynağın SBS mantığına en uygun hazırlanmış, soruların SBS sorularına en yakın olduğu kaynakları seçmeye özen gösterin.

* Eğer imkânınız varsa işaretlemeyi kitapçığın üzerine ya da boş bir kağıda değil de optik forma yapın.

* Deneme sınavı çözerken gerçek sınavda da uygulayabileceğiniz bir strateji geliştirin. Hangi dersten başlamak size en kolay geliyorsa o dersten başlayın.

* Deneme sınavını çözdükten sonra doğru ve yanlışlarınızı kontrol edin. Hangi soruları boş bıraktığınız gözden geçirin. Daha önceki sınavlara göre gelişiminizi değerlendirin. Hangi konulardan çıkan sorularda zorlandığınızı düşünün.

* Deneme sınavı sonucunda ortaya çıkan tabloya göre eksiklerinizi belirleyin. Yapamadığınız sorularla ilgi konuları bir kez daha gözden geçirin ve öğretmenlerinize sorun. Zamanınızı bu eksikleri giderebilecek şekilde planlayın. Eğer sınav sonuçlarını gerektiği gibi analiz edip eksiklerinizi giderebilirseniz, benzer hatalar yapma riskinizi en aza indirmiş olursunuz ve sınavlardan yüksek puan alırsınız.

* Geçmiş yıllarda çıkmış soruları mutlaka çözün. Çünkü daha önceki yıllarda çıkmış sorular çıkacak sorularla ilgili en önemli ipucudur. Özellikle son yıllarda çıkmış soruları en yakın yıldan başlayarak geriye doğru çözün. Kendinizi gerçek sınavdaymış gibi hayal edin ve çıkmış sorulara çok önem verin.

TEST ÇÖZME YÖNTEMLERİ

Test çözerken cevap şıklarında kendi görüşünüz değil, soruda istenen doğru cevabı işaretlemeniz gerektiğini unutmayın. Özellikle paragraf sonlarında ‘yazara göre hangisi doğrudur ya da hangisi yanlıştır’ gibi ifadelerle karşılaşırsınız. Size göre yanlış olan yazara göre doğru olabilir. Burada yapmanız gereken kendinizi yazarın yerine koymanızdır.

Her şeyde olduğu gibi test imtihanlarında da soruları çözebileceğinize inanmalı ve

başarıyı istemelisiniz.

Sorular iyice okunmalı, sorunun ne istediğine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte sorudaki olumlu ve olumsuz ifadeler gözden kaçırılmamalıdır.

Çözdüğünüz testlerden sonra boş bıraktığınız ya da yanlış yaptığınız soruları tekrar inceleyiniz. Hatanızı tespit ederek gerekli dersi çıkartın ve soruyu bir daha yapmak için azami gayret sarf edin.

Hızınızı belli aralıklarla kontrol edin ve kesinlikle bütün şıkları okumadan cevap vermeyin.

Testlere en iyi bildiğiniz dersin sorularıyla başlayın ve hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakın.

Hazırlık döneminde bol ve farklı sorular çözmeye çalışın. Şunu da unutmayın ki, test hızınızı tekrarla değil, bol ve farklı soru çözerek artırabilirsiniz.

Acele etmeyin, çok yavaş da olmayın. Ancak ikisinin arası orta dereceli bir hızla dikkatli olarak ilerleyin. Yanlış cevabı işaretleme ve kaydırma gibi hatalara düşmeyin. Bu tür hataların acelecilikten ve dikkatsizlikten kaynaklandığını da asla unutmayın.

Sınava girdiğiniz de sanki salonda hiç kimse yokmuş gibi düşünün, etrafla sakın ilgilenmeyin. Diğer kişilerin hangi soruda olduğu, ne kadar ilerlediği sizi kesinlikle ilgilendirmemelidir.

Paragraf sorularında önce soru bölümünü sonra metni okuyunuz. Bu size hem zaman kazandıracak hem de metinde neyi bulmanız gerektiğini söyleyecektir.

Zamana karşı yarıştığınızı unutmamalı, karşılaşılan zor sorularla inatlaşıp zaman kaybetmemelisiniz. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki, zor soru yapan değil, çok soru yapan sınavı kazanır.

Dikkatinizi dağıtacak her türlü fikirden uzaklaşmalı ve önünüzdeki sorulara yönelmelisiniz.

Reklamlar

1 Response to "YGS Deneme Sınavı"

denemeleri indiremiyorum ne olur yardım edin. denemeleri e posta adresime gönderebilir misiniz? (azrailimsin-167@hotmail.com)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: