YGS ve LYS Sitesi

Öğrenciler Morallerini Bozmasın

Posted on: 09/02/2010

Danıştay’ın 2. defa katsayı eşitliği kararını iptal etmesi üzerine yetkili mercilerden çok net ve rahatlatıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU: Yök Karar İçin Yetkilidir.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay Sekizinci Dairesi’nin katsayı kararını iptal etmesini, hukuk açısında sorunlu olarak bulduğunu söyledi.

Bakan Çubukçu, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) bu konuda yetkili olduğunu, aldığı kararın da Anayasa’ya uygun olduğunu söyledi. Çubukçu, YÖK’ün Anayasal bir kuruluş olduğunu da sözlerine ekledi.


ÖSYM Başkanı Ünal YARIMAĞAN: Merak Etmesinler, Haklarını Koruruz

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek adayların başvurularını aksatmadan, süresi içinde yapmalarını istedi. Yarımağan, 12 Şubatta sona erecek başvuru süresinin gerekirse uzatılabileceğini bildirdi.

Sınavın yapılacağını belirten Yarımağan, ”Şu anda sınavın ertelenmesi konusunda kesin birşey söyleyemiyorum. Ertelenmesi mutlaka gerekmeyebilir ama gerekebilir de. Gerekmeden de çözüm olabilir, duruma bağlı” dedi.

Yarımağan, Danıştay’ın YÖK’ün ”farklı katsayı” uygulanmasına ilişkin kararının yürütmesini durdurmasının ardından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 Ocakta başlayan YGS’ye başvuruların sürdüğüne işaret etti. Sınava başvuru süresinin 12 Şubat Cuma günü sona ereceğini belirten Yarımağan, bu haftanın, başvuruların en yoğun yapıldığı dönem olduğunu vurguladı.

Başvuruları tamamlamak istediklerini söyleyen Yarımağan, şunları kaydetti:

”Özellikle sınava her halükarda girecek adaylar başvurularını aksatmadan yapsınlar. Her halükarda derken şunu kastediyorum, koşullara göre girip girmeme kararı veren bir kitle olabilir. Mevcut koşullara göre başvurur ama yeni koşullara göre başvurmaktan vazgeçer. Tersi de olabilir. Başvuru koşulları değişirse başvurma kararını değiştirecek adaylar olabilir. Onların durumunu değerlendireceğiz hatta gerekirse onlar için ek süre vereceğiz. Ama sınava nasıl olsa girecek örneğin son sınıf öğrencisi veya geçen yıldan kalan, katsayı ne olursa olsun bu sene sınava girecek adaylar başvurularına lütfen devam etsinler.”

YGS’ye başvuru için duruma göre gerekirse ek süre verilebileceğini ifade eden Yarımağan, ”Hukuki durum nasıl olacak ben de bilemiyorum. Ama verilecek karar, başvurmasını veya başvurmamasını etkilemeyecek adaylar başvurularına devam etsinler” dedi.

”Bu yıl sınav kesin yapılacak mı?” sorusuna Yarımağan, ”Tabii yapılacak ama inşallah bu durum birkaç defa daha devam etmez. Bir yerde bitmesi lazım” yanıtını verdi.

-”HUKUKÇULARLA KONUŞACAĞIZ…”-

Karar nedeniyle hukuki yönden bir sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı yönündeki soru üzerine Yarımağan, şunları söyledi:

”Başvuran adaylardan bir kısmı diyebilirler ki ‘başvuru koşullarının böyle olduğunu bilseydik başvurmazdık’. Ayrıca, diyelim ki başvuru süresi bu hafta bitti ve YÖK’ün kararı daha sonraya kalırsa bazı adaylar diyebilirler ki ‘koşulların böyle olduğunu bilseydik biz de başvururduk’. Dolayısıyla verilecek karara göre, bu gruplar için bir çözüm bulmak lazım. Yani başvurmamış, başvurmak isteyenlere bir ek süre vermek lazım; ‘başvurmaktan vazgeçmek istiyorum’ diyenler için de hukukçular ile konuşacağız gerekiyorsa onlara başvurularını geri alma hakkını, paralarını iade etmemiz lazım.”

YÖK’ün farklı katsayı uygulanmasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurulmasının ardından yaşanacak süreçlerin uzamasının sıkıntı yaratabileceğini vurgulayan Yarımağan, şöyle konuştu:

”Bu süreler inşallah çok uzun sürmez. Çünkü takvime göre bizim sınava giriş belgelerini göndermemiz lazım yakında. Onları etkileyecek olursa sınavı da ertelememiz lazım. Şu anda sınavın ertelenmesi konusunda kesin birşey söyleyemiyorum. Ertelenmesi mutlaka gerekmeyebilir ama gerekebilir de. Gerekmeden de çözüm olabilir. Duruma bağlı.”

Yarımağan, şu anda varsayımlar üzerinden konuşmak istemediğini vurgulayarak, ”Şu anda ben adayların sakin olmalarını ve başvurularına devam etmelerini istiyorum. Merak etmesinler onların haklarını koruruz” diye konuştu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS’ye şu ana kadar yaklaşık 800 bin adayın başvurduğunu bildirdi.


YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN: Öğrenciler Endişelenmesin

Danıştay, YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurma kararı verirken, YÖK Başkanı Profesör Doktor Yusuf Ziya Özcan, “Bizim daha çok planımız var, sınav belki bir hafta ertelenebilir” dedi.

Danıştay’ın bu kez de Sembolik Katsayı Uygulaması’nın yürütmesini durdurmasıyla ilgili konuşan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Öğrencilerimiz merak etmesin bu meseleyi halledeceğiz” şeklinde konuştu. Tatilini geçirdiği Uludağ’da Ata’ya Saygı Tırmanışı’na da katılan Yök Başkanı Özcan, üniversite sınavında sürecin işleyeceğini, bu durumun ilk değil, ikinci olduğunu vurguladı.

Özcan, “Daha önceki gibi süreç işleyecek. Bu ilk değil, ikinci kez oluyor. Bu önemli değil. Öğrencilerimiz endişelenmesinler. Gelişmelerden önce, mükemmel bir düzenleme hazırlamıştık. Danıştay farklı katsayıları onaymlamamıştı. Ben şu anda karar metnini bile okumadım. Sadece danışmanlarımdan ana başlıklarını aldım. Önüzümdeki günlerde bir yol haritası balirleyeceğiz. Benim isteğim, öğrencilerimizin bu tür gelişmelerden etkilenmemesi. Biz bu kararı bekliyorduk. Moralleri bozulmasın, bu meseleyi halledeceğiz” diye konuştu.

ENDİŞEYE GEREK YOK

Sınavın erlenmesi olasılılığı için de Özcan, “Bizim sadece A ve B değil, F’ye kadar planımız var. Sınav takviminde çok değişiklik olmayacak. Belki bir hafta erteleyebiliriz. Biz çok uzun bir ertelemeden yana da değiliz. Çünkü öğrencilerimiz kendilerini sınav gününe göre ayarlıyor. Katsayı konusunda endişe etmelerine gerek yoktur. Çünkü bunlar, ikinci sınavdan sonra yapılacak değişikliklerdir” dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, daha önce yaptığı açıklamada üniversiteye girişte uygulanacak 0,15 ve 0,13 katsayılarının sembolik olmadığını söylemişti. Milyonlarca adayın gireceği üniversite sınavının ilk ayağı Nisan ayında yapılacak. Şimdi sınav takviminin nasıl işleyeceği merak konusu oldu. – ,

Kaynak: ygslys.blogcu.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: