YGS ve LYS Sitesi

Ek Yerleştirmeler ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Posted on: 08/10/2009

AÖF’yi kazandım, ek yerleştirmeye başvurabilir miyim?

AÖF’nin kontenjansız bölümlerini kazanan adaylar da ek yerleştirmeye başvurabilirler.

Ek yerleştirmede kaç tercih yapabiliriz?

Toplamda 8 tercih yapma hakkınız var.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği’nde 2 kişilik boş kontenjan var. Taban puanı EA-1’den 332,051. Fakat benim puanım 331,758. Bu bölümü tercih edebilir miyim?

Hayır, tercih edemezsiniz. Daha doğrusu tercih etmenizin bir anlamı yok. Ek yerşetirmede puan düşmesi diye bir olay söz konusu değildir. Sizin puanınıza eşit veya siz puanınızdan daha düşük puanları yerleri tercih edebilirsiniz.

Özel Yetenek Sınavı’yla Marmara Üni. Endüstri Ürünleri Tasarımı’nı kazandım. Ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?

‘Özel Yetenek Sınavı’yla herhangi bir bölümü kazananlar da ek yerleştirmeye başvurabilirler.

Bu yıl AOBP’den 80 puan geldi. Ek yerleştirmeyle kazandığımda seneye ne kadar puanım düşecek?

Seneye AOBP’ler 100-500 puan aralığında olacak ve AOBP’ler 0,15 katsayısıyla çarpılacak. Bu yıl AOBP’si 80 olan bir adayın seneye AOBP’si 325 dolaylarında gelecek. Fakat aday bu yıl kazandığı için (ek yerleştirme için de geçerli) seneye AOBP’sinin çarpıldığı katsayı yarı yarıya düşecek yani 0,15 ile değil 0,075 ile çarpılacak ve yaklaşık 24 puanlık bir kaybı olacaktır.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji’yi kazandım fakat kayıt yaptırmadım. İstediğim bölümde boş kontenjan var. Ek yerleştirmede bu bölümü yazabilir miyim?

Ek yerleştirme, bölüm değiştirme hakkı vermiyor. Kayıt yaptırmanız veya yaptırmamanız farketmez. Normal yerleştirmede herhangi bir bölümü kazanmışsanız ek yerleştirmeye başvuramazsınız.

Sonuçları ne zaman açıklanacak?

Büyük olasılıkla tercih döneminden bir hafta sonra açıklanacak yani ayın 15 veya 16’sı gibi…

Puanım, tercih yapmak istediğim bölümün taban puanından yaklaşık 10 puan yüksek ve 3 kişilik boş kontenjan var. ‘Kesin kazanırım’ diyebilir miyiz?

Böyle bir garanti verilemez çünkü bu bölümü tercih edecek diğer adayların puanlarını bilmiyoruz ki! Hatta ek yerleştirmede öyle durumlarla karşılaşılıyor ki, bu bölümü kazanan en yüksek puanlı (tavan puan dediğimiz) öğrenciden bile daha yüksek puanlı adaylar girebiliyorlar. Tabii bu her bölüm için geçerli değil.

Kaynak: Vatan Gazetesi

SORU: 2008’de 280 gibi bir puanla ek yerleştirmeyle edebiyata girenler oldu. Ayrıca 2009 ÖSS’de Balıkesir, 306’lık tarih bölümüne 281 ile öğrenci aldı. Bu yerleştirmeler mümkün olabilir mi? Ben de 280 yaptım. Ek yerleştirmeyle devlet üniversitesinin tarih veya edebiyat bölümüne girebilir miyim ya da bu puanla girebileceğim devlet üniversitesinin herhangi bir bölümü var mı?

CEVAP: Puanlar, her yıl yeniden oluşuyor. Birinci yerleştirmede herkes her yeri yazabilir. İlgi az olduğunda puanlar düşebilir. Fen ve edebiyat fakültelerinin tüm bölümlerinde puanlar bu yıl çok düştü. Çünkü on binlerce mezunu işsiz. Sadece Uludağ, Atatürk ve İstanbul Üniversitesi FEF öğrencilerine öğretmenlik formasyonu veriliyor.

SORU: Benim merak ettiğim konu şu: Mesela kılavuzda Afyon Beslenme ve Diyetetik bölümünün puanı yazmıyor, yeni açıldığı için. SAY-1’den 305 puan almış biri, bu bölümü tercih etse ölü tercih mi olur? Sonuçta diğer üniversitelerde bu bölümün puanı yüksek.

CEVAP: Hayır, neden ölü tercih olsun ki? Kaldı ki yüksek puanlı öğrencilerin çok önemli bir bölümü zaten birinci yerleştirmede bir yerleri kazandıkları için şimdi başvuru hakları bulunmuyor.

SORU: Vakıf üniversitelerini düşünüyorum. Bunun dışında hemşirelikte açık olan vakıf üniversitelerini tercih etmeyi düşünüyorum paralı olarak. Vakıf üniversitelerinin hepsi SAY-1 ile alıyor. Bazısı 263 puan, bazısı 270 puan. Benim puanım ise 281. Sizce yeni açılan vakıf üniversitelerinde hemşireliğe girme olasılığım var mı?

CEVAP: Şansını denemelisin. Normalde girmen gerekir. Ama iş garantisi olduğu için sağlıkla ilgili tüm bölümlere fazlasıyla ilgi var. Ancak üniversite seçerken çok dikkatli olmalısın. Altyapılarını çok iyi araştırmalısın.

SORU: Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ama yine de cevabını bulamadığımız sorular var. Mesela tablo 4 kontenjan bölümünde 50/2 gibi okul birincisi kontenjanı 2. Yani geriye 48 kontenjan kalıyor, doğru mu anlıyorum? Bir de sözel bölüm 3B tablosundan özel güvenlik bölümünü seçebilir miyiz? Ayrıca Ayvacık MYO bankacılık ve sigortacılık yazabilir miyiz?

CEVAP: Lise birincisi kontenjanları diğerlerinden ayrı. Elbette diğer bölümler de tercih edilebilir. Ama meslek lisesi mezunlarının önceliği ve avantajları var.

SORU: Celal Bayar Üniversitesi İktisat 2. öğretim 268.400 puanla kapamış en son. Benim de EA 2 puanım 266.770. İlk tercihime bunu yazarsam tutar mı? Boş kontenjanı da 6 kişi.

CEVAP: Puanınız daha düşük olduğu için bu bölümü tercih hakkınız yok. Yazarsanız ölü tercih olur. Muhtemelen puanı da yükselecektir.

SORU: Normal lise mezunuyum. EA 1 puanım 263, EA 2 puanım ise 235. Tercih edemeyeceğim ön lisans bölümleri ve tercih edebileceğim ön lisans bölümlerini yazabilir misiniz?

CEVAP: Taban puanı belli olanlardan sizin puanınızdan daha düşük olanlar ile yeni açılanların tümünü seçebilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

Reklamlar

3 Yanıt to "Ek Yerleştirmeler ile İlgili Sık Sorulan Sorular"

Ya benm sınv sonucmda ek puanlı yerleştrme puanı ve sıralmsı yazmıyr bu ne demk oluyr yerleşemyr muym bir yere ??

ben sağlık lsesi mezunuyum direkt geçiş hakkımı kullanarak paramdeik bölümüne geçiş yapmak istedim diploma puanım 84,71 yani lys puanıyla 423,55 edyor fakat hiçbir paramediğe yerleşemedim.bunun sebebi ne olabilir?ayrıca açıköğretimden sağlık kurumları işletmeciliğine kayıtlıyım.ama mezun değilim.paramediğe yerleşememdeki sebep bu olabilir mi?

sağlık meslek lisesinden mezun olma tarihim 2009 paramediğe direkt geçiş hakkımı kullandım yerleşemedim .yerleşememdeki sebep mezuniyet tarihim olabilir mi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: