YGS ve LYS Sitesi

ÖSS Sonuçları Haftaya Açıklanacak

Posted on: 07/07/2009

ÖSS Sonuçları Haftaya Açıklanıyor

Sonuçları: http://www.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen (son) Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının gelecek hafta içinde açıklanacağını bildirdi.

Yarımağan, adayların puanlarını hesaplama işlemlerinin sürdüğünü ifade etti.

Çalışmaların tamamlanması halinde sınav sonuçlarının erken açıklanabileceğini söyleyen Yarımağan, “Ancak sınav sonuçlarının açıklanması cumartesi gününden önce mümkün değil. Şu anda bir tarih veremiyorum. Önümüzdeki hafta kesin açıklanır” dedi.

ÖSS sonuçlarıyla birlikte, 21 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları da açıklanacak. Sonuçlar ÖSYM’nin http://osym.gov.tr internet sitesinden duyurulacak. Muhtemelen ilgili gün saat 10:00 civarı itibari ile sonuçların açıklandığı sitede ilk anda yoğunluk kaynaklı yavaşlıkların yaşanması olası durumlar arasında.

(Maalesef) 722 bin aday açıkta kalacak

Bu arada, 2009-2010 akademik yılında devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans kontenjanları toplam 534 bin, vakıf üniversitelerinin kontenjanları da 84 bin olarak açıklanmıştı.

2009-ÖSS’ye 1 milyon 349 bin 782 aday katılmıştı. Bu adayların 32 bin 45’i YDS’ye de girmişti. ÖSS’ye başvuran aday sayısı ve kontenjanlar göz önüne alındığında, adayların yaklaşık 628 bini devlet ve vakıf üniversitelerinin ön lisans ve lisans programlarına yerleşmeye hak kazanırken, 722 bin civarında aday açıkta kalacak.

Açıkta kalmak istemeyen adaylar, Açıköğretim Fakültesi programlarını tercih edebiliyor. Açıköğretim programlarında, belli bazı programlar dışında kontenjan sınırlaması bulunmuyor. Açıköğretim programlarına yerleşebilmek için genellikle 145 baraj puanını aşmak yeterli kabul ediliyor.

 

2009 ÖSS’den istediği sonucu almayan ve sınava bir daha girmek isteyen öğrenciler yeni sınav sistemi ile karşılaşacaklar. YGS ve LYS adlı iki sınavdan oluşan bu sistemin ayrıntılarını önceki yazılarımızda bulabilirsiniz..

 

Haberin orjinal metni CNN Türk ‘ten alınmıştır.

Düzenleme: https://ygslys.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: